فرایند پذیرش مقالات

فرایند داوری و پذیرش مقالات نشریه

مجله «بیوتکنولوژی و بیوشیمی غلات»، نشریه‌ای است که در راستای همگامی با استانداردهای نشر بین‌المللی بنای آن بر داوری همتراز و دسترسی آزاد گذاشته شده است. در همین راستا این نشریه رویۀ داوری دوسوناشناس (دوسوکور و محرمانه) را برگزیده است. بدین شکل که نه نویسنده از هویت داوری مطلع می‌شود و نه داور از نام و نشان نویسنده(گان) آگاهی می‌یابد. این امر موجب می‌شود که داوری صرفاً به شکل علمی و به دور از هرگونه پیش‌داوری و غرض‌ورزی صورت بگیرد. آثار ثبت شده در سیستم در صورت هم‌راستا بودن با حوزۀ تخصصی مجله و متناسب بودن با غالب استاندارد تعیین شده از سوی مجله برای داوری ارسال می‌گردد و در صورت تأیید نهایی سردبیر وارد روند چاپ می‌شود.

    نشریه «بیوتکنولوژی و بیوشیمی غلات» به بالاترین استانداردهای بررسی همتایان و همترازان متعهد است. نشریه «بیوتکنولوژی و بیوشیمی غلات» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین، سیاست‌ها و دستورالعمل‌های کمیته بین‌المللی اخلاق  نشر (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید. در برخورد با موارد احتمالی سوءرفتار و سلب اعتبار از آیین‌نامه کمیته مذکور تبعیت می‌کند.

    تمامی مقاله‌های دریافتی تحت یک فرایند داوری و بررسی همتایان دوسوناشناس و محرمانه قرار می‌گیرند تا از کیفیت روش‌شناسی و استدلال پژوهشی مقاله اطمینان حاصل شود. پس از ارسال مقاله توسط نویسنده(گان) در سامانه مدیریت مجله، مقاله در درجه اول  توسط کارشناس نشریه، دبیر علمی و سردبیر (حداکثر یک هفته تا ده روز) مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد. بنابراین، خواهشمند است دستورالعمل‌ها و راهنمای نویسندگان را به دقت مطالعه نماید و مقاله را بر اساس راهنمای نویسندگان در بخش فارسی، آماده کنید و سپس آن را ارسال نمایید. پس از ارزیابی اولیه مقاله توسط مدیر اجرائی نشریه، در صورت موافقت سردبیر در مرحله اول، مقاله برای ارزیابی و داوری خدمت داوران محترم ارسال می‌گردد.

    مقالات ارسالی  به نشریه «بیوتکنولوژی و بیوشیمی غلات»، ابتدا مورد بررسی اجمالی قرار گرفته و در صورت رعایت اصول نگارشی اعلام شده در وبگاه مجله و ارتباط مقاله با موضوعات مجله برای داوری ارسال خواهد شد. در این مرحله در مورد تأیید ارسال مقاله به داوری و پرداخت هزینه داوری مقاله به نویسنده محترم اطلاع‌رسانی خواهد شد. در ادامه فرایند داوری، پذیرش و انتشار مقاله در این نشریه به صورت متنی و گرافیکی نشان داده شده است:

1. دریافت مقاله از طریق وبگاه نشریه و اعلام دریافت کمتر

2. ارسال مقاله به اعضای هیئت تحریریه یا دبیر تخصصی

3. بررسی مقاله در جلسه هیئت تحریریه، بررسی برخط که نتیجه آن به شکل زیر است:

      الف. رد مقاله در جلسه هیئت تحریریه به دلیل در اولویت نبودن

      ب. عدم انطباق با محتوا و حوزۀ کار مجله

      ج.کیفیت پایین و ... که به همراه دلایل مربوط، به اطلاع نویسنده می‌رسد.

4. در نظر گرفتن اصلاحات اولیه (قبل از داوری) برای مقاله که به نویسندگان گرامی ارائه خواهد شد تا پس از اعمال اصلاحات مورد نظر هیئت تحریریه (در صورت تأیید)، به داوری ارسال شود.

5. ارسال مقال به داوران (حداقل 2 تا 3 داور)

6. دریافت نتایج داوری که به سه صورت است:

      الف. منفی

      ب. مثبت

      ج. اصلاحات

7. ارجاع نتایج داوری به اعضای هیئت تحریریه برای بررسی داوری‌ها و تصمیم‌گیری، که سه نتیجه را در بر خواهد داشت:

      الف. رد مقاله به دلیل رد داوری‌ها (دو داوری منفی)

      ب. ارسال به داور سوم (یک داوری منفی و یک اصلاحات)

      ج. ارسال به نویسنده برای اعمال اصلاحات (دو اصلاح داوری)

8. دریافت اصلاحات از نویسندگان

9. ارسال اصلاحات اعمال شدة نویسنده به داوران محترم تطبیقی که سه نتیجه را در پی خواهد داشت:

      الف. رد اصلاحات

      ب. پذیرش

      ج. اصلاحات مجدد

      که به سه شکل زیر عمل خواهد شد:

          الف. اصلاحات مجدداً به نویسندگان برای اعمال عودت داده می‌شود.

          ب. در صورت اعمال کلیه اصلاحات ظرف دو تا سه ماه پذیرش صادر می‌شود.

          ج. مقاله به دلیل عدم اعمال اصلاحات مطابق نظر داوران تطبیقی رد خواهد شد.

 

فلوچارت ارسال مقاله به نشریه «بیوتکنولوژی و بیوشیمی غلات»

فرایند پذیرش مقالات

1. ثبت نام  نویسنده در سامانه

2. ارسال فایل مقاله از طریق سامانه

3. ارسال ایمیل دریافت از طریق سامانه به نویسنده

4. بررسی اولیه توسط سردبیر از نظر ارتباط موضوعی با نشریه

5. اعلام نظر سردبیر درخصوص رد و یا پذیرش اولیه

6. ارسال مقاله توسط سامانه به داوران انتخاب شده توسط سردبیر

7. انجام فرآیند داوری (داوری مقالات به صورت دو سو ناشناس، گمنام و محرمانه صورت می گیرد)

8. ارسال اصلاحات مقاله از طریق سامانه به ایمیل نویسنده

9. ارسال مقاله نهایی توسط نویسنده از طریق سامانه

10. داوری نهایی و ارسال پذیرش به نویسنده توسط سامانه

 

توضیحات بیشتر:

 ثبت نام کاربر: جهت ارسال مقاله ابتدا در سامانه ثبت نام نمایید. گزینه مربوطه در منوی بالای صفحه قرار دارد.

هر نشریه در سامانه نشریات الکترونیکی دانشگاه رازی، رمز عبور و شناسه مجزا دارد.

برای استفاده از هر نشریه در سامانۀ آن به طور جداگانه ثبت‌نام نموده و کارتابل تشکیل دهید.

شناسه کاربری و رمز عبور: جهت ارسال مقاله، شناسه کاربری و کلمه عبور مورد نیاز می‌باشد، لذا در حفظ ایمیل ارسالی سامانه کوشا باشد. شناسه کاربری ایمیل نویسنده می‌باشد. چنانچه کلمه عبور را فراموش کرده‌اید، گزینه "ورود به سامانه" در بالای صفحه را انتخاب کنید و روی گزینه "رمز ورود به سامانه را فراموش کرده‌ام!" کلیک کنید. چنانچه موفق یه دریافت رمز عبور جدید نشدید، با مدیر اجرایی نشریه مکاتبه نمایید. درضمن پس از ورود به سامانه می توانید در صفحه شخصی بخش ویرایش، کلمه عبور مورد نظر خود را درج نمایید.

نحوه بارگذاری مقاله در سامانه: روی گزینه "ارسال مقاله" بالای صفحه کلیک کنید. مقاله به صورت فایل اصلی بارگذاری شود و شامل تمامی بخش‌های مختلف مقاله (چکیده، مقدمه، مواد و روش‌ها، نتایج و بحث، پیشنهادها، نتیجه‌گیری، منابع مورد استفاده و چکیده انگلیسی) باشد. لطفا دقت بفرمایید شکل‌ها و جدول‌ها حتما داخل متن مقاله درج گردد. در متن مقاله هر جا به شکل و یا جدولی اشاره شد، شکل و یا جدول مربوطه بلافاصله پس از اتمام پاراگراف درج گردد. در چکیده فارسی و انگلیسی و نیز نام فایل اصلی، مشخصات و نام نویسندگان درج نگردد. بخش تشکر و قدردانی در بررسی اولیه درج نگردد. نام فایل اصلی، عنوان انگلیسی مقاله باشد.

پیش از بارگذاری فایل دقت فرمایید: 

دقیقاً یک فایل از نوع «متن اصلی مقاله» بارگذاری کنید. توجه کنید فایل مقاله، بدون ذکر نام و آدرس نویسندگان الصاق شود.

لطفاً فقط فایل‌هایی که نام انگلیسی دارند را بارگذاری نمایید. فایل‌هایی که نام آن‌ها فارسی باشد، داوری و پذیرفته نخواهند شد.

فایل از نوع «فایل تکمیلی/ اضافی» برای داور یا داوران نمایش داده نخواهد شد. فایل های تعهدنامه و فیش اسکن شده به عنوان فایل تکمیلی/ اضافی بارگذاری شود.

 نکات بسیار مهم (در خصوص اهمیت انتخاب نویسنده مسئول مکاتبات):

در زمان بارگذاری مقاله در بخش درج مشخصات نویسندگان، گزینه‌ای برای تعیین نویسنده مسئول مکاتبات وجود دارد. مقاله را هر کدام از نویسندگان می‌توانند بارگذاری کنند اما باید نویسنده مورد نظر را در صفحه مربوطه به مشخصات نویسندگان انتخاب کنند. بعد از ارسال مقاله در صورتی که هر کدام از نویسندگان در سامانه کارتابل نداشته باشند، برایشان شناسه و رمز عبور به ایمیل ارسال می‌گردد.

بعد از ارسال مقاله، تمامی پروسه پرونده تنها از صفحه نویسنده در کارتابل نویسنده مسئول مکاتبات قابل رویت و پی گیری خواهد بود و دیگر نویسندگان امکان دسترسی و پی گیری ندارند. لذا حتما در زمان تعیین نویسنده مکاتبات، دقت فرمایید.

بررسی اولیه: مقاله پس از ارسال، ابتدا برای مدیر اجرایی نشریه جهت بازبینی اولیه ارسال خواهد شد. تنظیم مقاله طبق فرمت مقاله موجود در وبگاه و همچنین مطالعه دقیق صفحه "راهنمای نویسندگان" جهت رفع اشکالات احتمالی، بر عهده نویسنده مسئول مکاتبات است و تذکر نکته به نکته موارد خواسته شده توسط کارشناس برای تمامی مقالات ارسالی امری غیرممکن است. به دلیل مشاهده مکرر موارد مشابه، بابت عدم همکاری برخی نویسندگان، مقاله مدت‌ها در مرحله بازبینی اولیه می‌ماند. بنابراین، خواهشمند است حتماً پیش از ارسال مقاله، صفحه راهنمای نویسندگان را دقیق مطالعه نموده و موارد ذکر شده را کامل رعایت نمایید. بررسی و مشاهده چند نمونه از مقالات منتشر شده در شماره آخر در نشریه می‌تواند به عنوان الگو به نویسنده مسئول مکاتبات کمک کند، با این تفاوت که در مقاله ارسالی جهت داوری، نام و مشخصات نویسندگان و همچنین بخش تشکر و قدردانی حذف شود. به غیر از موارد ذکر شده، تمامی موارد مشابه می باشد. مقاله پس از تایید کارشناس نشریه در بازبینی اولیه در وضعیت {در حال داوری} قرار می‌گیرد. در صورت تأیید سردبیر، به کارتابل یکی از دبیران تخصصی نشریه و سپس برای داوران تعیین شده ارسال خواهد شد.

 بعد از اصلاح مقاله (مرحله ویراستاری اولیه) و همچنین درج نظرات داوران (مرحله بازنگری نویسنده) در زمان بارگذاری فایل اصلی، حتما فایل قدیمی حذف شود و فایل جدید مجدد بارگذاری شود. در سیستم تنها یک مقاله از نوع فایل اصلی مقاله قابل ارسال است.

پسوند R1 درج شده بعد از کد رهگیری به معنای پاسخ داور نهایی مرحله اول (مرحله اول تطبیق مقاله) و پسوند R2 به معنای پاسخ داور نهایی مرحله دوم (مرحله دوم تطبیق مقاله) است.

مثال: CBB-123466-10002-R1

هیچ فایلی خارج از سامانه کاربرد و اعتباری ندارد. بنابراین، از ارسال مقاله در مرحله بررسی اولیه و نیز اصلاح پاسخ داوران به رایانامه نشریه خودداری فرمایید.

نحوه پی‌گیری مقاله: پس از گذشت یک و نیم ماه از تأیید کارشناس و پذیرش اولیه مقاله، چنانچه مقاله در وضعیت {در حال داوری} قرار داشت و پاسخی دریافت نشد، نامه پی‌گیری برای کارشناس ارسال نمایید:

- در صورتی که نویسنده از تخصیص عنوان مقاله در این نشریه اطمینان ندارد، حتماً قبل از ارسال مقاله، عنوان مقاله را به سردبیر نشریه ایمیل نماید و پس از تایید سردبیر، نسبت به ارسال مقاله اقدام نماید:

- نشریه بیوتکنولوژی و بیوشیمی غلات  از سال 1401 به صورت فصلنامه  منتشر می‌گردد. 

- یادداشت علمی و یا مقاله کوتاه پذیرفته نمی‌شود.

- در صورت داشتن سؤال و بروز هرگونه اشکال، با مدیر اجرائی نشریه مکاتبه نمایید:

رایانامه: Lzarei1360@yahoo.com

- خواهشمند است از ارسال ایمیل به سردبیر و اعضای هیئت تحریریه، پیگیری حضوری یا پیگیری از طریق اساتید و دانشجویان محترم دانشگاه جداً خودداری فرمایید.